O mnie
Dyplomowany fizjoterapeuta z kilkuletnim doświadczeniem. Doświadczenie zawodowe zdobywałem podczas pacy w państwowych, jak i prywatnych placówkach służby zdrowia.
Fizjoterapia jest moją pasją nieustannie poszerzam swoją wiedzę przez liczne kursy, szkolenia oraz książki o tematyce terapeutycznej.
Na co dzień prowadzę prywatną praktykę terapeutyczną. Specjalizuję się w rehabilitacji urazów, stanach pooperacyjnych/przeciążeniowych , bólach kręgosłupa , wad postawy
SZKOLENIA
FDM – Fascial Distortion Model
FDM (Fascial Distortion Model) jest obecnie jedną z najbardziej skutecznych terapii manualnych zwalczających ból. Wykorzystując mowę ciała (gestykulację) oraz sposób w jaki pacjent go opisuje, terapeuta jest w stanie natychmiast zastosować dopasowaną formę terapii manualnej, przynoszącą w większości przypadków natychmiastową poprawę. Diagnostyka przy stosowaniu tej techniki opiera się na szczegółowym wywiadzie z pacjentem, badaniu palpacyjnym i próbach ruchomości tkanek. Przeciwwskazaniem do terapii FDM jest tętniak, otwarte rany, choroby centralnego układu nerwowego i ostre stany zapalne.
Suche igłowanie – Medyczna akupunktura
Suche igłowanie, inaczej akupunktura medyczna. Polega na wkłuciu igły w punkt spustowy, tzw. trigger point, który może znajdować się w mięśniach, stawach oraz okostnej.
Miejsca te zwykle występują w obrębie pasm mięśniowo-powięziowych i odznaczają się wyjątkowo wysokim poziomem wrażliwości. Efektem tego jest duża tkliwość tych punktów, które dają silne dolegliwości bólowe (zwykle promieniujące lub rzutowane – odczuwane niekiedy w zupełnie innych strukturach). Co więcej, trigger points są stosunkowo łatwe do rozpoznania, czego dowodami są wyczuwalna grubość i twardość. Warto też wspomnieć, że punkty spustowe mogą powstawać w obrębie innych tkanek i struktury np. tkanki tłuszczowej, więzadeł czy też torebek otaczających połączenia stawowe.
WSKAZANIA DO IGŁOTERAPII:
- zbyt duże napięcie mięśni,
- bóle pochodzące z tkanek miękkich,
- tendinopatie,
- bóle pochodzące z tkanki bliznowatej,
- zespół bolesnego barku (tzw. barku zamrożonego)
- stan zapalny rozcięgna podeszwowego stóp,
- zespół ciasnoty podbarkowej,
- zespół cieśni nadgarstka (ucisku nerwu pośrodkowego),
- łokieć tenisisty, golfisty,
- napięciowe bóle głowy,
- zespoły bólowe kręgosłupa,
PRZECIWWSKAZANIA DO IGŁOTERAPII:
- infekcja,
- nowotwory,
- zmiany skórne,
- ciężka miażdżyca,
- tętniak,
- specyficzne neuropatie czuciowe,
- Pacjent z zaburzeniami czucia,
- zaawansowana osteoporoza,
- u osób z podwyższonym ryzykiem infekcji np. po operacji,
IASTM – Instrument Assisted Soft Tissue Manipulation
Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization (IASTM), czyli terapia narzędziowa tkanek miękkich, jest bezpieczną, nowoczesną metodą pracy z tkankami miękkimi przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi.
Rozwija się ona powoli wśród polskich fizjoterapeutów, świetnie jednak sprawdzając się w takich przypadkach, jak wspomaganie terapii blizn, leczenie syndromu bólu mięśniowo–powięziowego oraz innych zaburzeń powięziowych.
Jakie zaburzenia możemy leczyć przy użyciu IASTM?
- Bóle kręgosłupa
- Zespół cieśni nadgarstka
- Zapalenia ścięgien, kaletek
- Zapalenie rozcięgna podeszwowego
- Bóle mięśni
- Łokieć tenisisty, łokieć golfisty
- Urazy stawu skokowego
- Shin splints, zespół tarcia pasma biodrowo-piszczelowego
Kinesio taping
Kinesiotaping jest metodą terapeutyczną, polegającą na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami (plastry z j. ang.: ‚tapes’) o specjalnej strukturze materiału.
Działanie kinesiotaping’u:
- normalizacja patologicznego napięcia mięśni,
- ułatwienie przemieszczania się mięśni względem powięzi,
- zmniejszenie bólu poprzez aktywację endogennego systemu znieczulania, np. zmniejszenie dolegliwości bólowych kręgosłupa / barku / łokcia / nadgarstka / kolana, itd.,
- poprawa działania dysfunkcyjnych narządów np. zwiększenie zakresu ruchu w chorym stawie,
- poprawa mikrokrążenia – szybsze gojenie się zmian patologicznych,
- aktywacja systemu limfatycznego – zmniejszenie stanów zapalnych, zmniejszenie obrzęków,
Stosowane techniki kinesiotaping’u:
- Technika mięśniowa,
- Technika więzadłowa,
- Technika powięziowa,
- Technika korekcyjna,
- Technika limfatyczna,
- Technika funkcjonalna.